post

شرکت نشر الکترونیک ایران اپراتور خدمات تلویزیونی مبتنی بر اینترنت IPTV شد

در مراسمی که عصر روز سه‌شنبه پنجم بهمن ۹۵ در سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و با حضور عبدالعلی علی عسکری، رئیس سازمان رسانه ملی و جمعی از معاونان وی با مدیران عامل اپراتورهای دریافت کننده پروانه برگزار شد، شرکت نشر الکترونیک ایران پروانه راه‌اندازی و بهره‌برداری تلویزیون تعاملی را از سازمان صداوسیما دریافت کرد.
در این پروانه که به امضای رضا قدیمی، معاون فضای مجازی سازمان صداو سیما رسیده و محمدعلی خطیبی، مدیرعامل نشر الکترونیک ایران آن را دریافت کرد، مجوز فعالیت در حوزه خدمات تلویزیونی مبتنی بر پروتکل اینترنتی IPTV در دوره اول شامل آماده‌سازی زیرساخت، آزمودن و بهره‌برداری به شرکت نشر الکترونیک ایران اعطا شده است.
نشر الکترونیک ایران از شرکتهای زیر مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی است که طی فراخوان عمومی انتخاب اپراتورهای ارائه این سرویس، مورد ارزیابی و انتخاب قرار گرفته است و در آینده نزدیک با ارائه اپلیکیشن تلویزیون تعاملی خود با نام تجاری “شمیم” این امکان را در اختیار تمامی علاقه‌مندان قرار می‌دهد تا مجموعه گسترده‌ای از محتوای صوتی و تصویری، اعم از پخش زنده و آرشیو کلیه ی برنامه‌های صداوسیما، برنامه های تولیدی این شرکت، شبکه نمایش خانگی، پخش آنلاین برنامه‌های سینمایی، فرهنگی، هنری و… با قابلیت‌هایی مانند توقف و عقب کشیدن پخش برنامه‌های زنده، ضبط برنامه‌های زنده، طبقه‌بندی محتوا و کنترل دسترسی به آنها و … را از طریق اینترنت و توسط تلویزیون های هوشمند یا گیرنده های ست تاپ باکس و سایر ابزار های متصل به شبکه دریافت کنند.
تلویزیون سنتی به معنای پخش یکطرفه و انتشار یکسویه اطلاعات است؛ اما ترکیب پخش تصاویر تلویزیونی با اینترنت فرصت تجربیات بسیار تعاملی تری را فراهم می کند که روند تبادل اطلاعات دوسویه است و می توان انتظار مشارکت بیشتر بیننده ها را در برنامه ها داشت. به جای اینکه مجری برنامه با چندین نفر از تماشاچی های حاضر در استودیو صحبت کند، می تواند با هزاران یا میلیون ها تماشاچی ارتباط برقرار کند که از طریق اینترنت برنامه را تماشا می کنند و قطعا به سرعت واکنش و نظر خواهند داد. مجری می تواند سوالی بپرسد و یک دقیقه بعد پاسخ آن را دریافت کند یا اینکه به طور مثال مسابقه فوتبال را از زاویه دوربینی که خود مخاطب خواسته بتواند مشاهده کند.
در سیستم تلویزیونی تعاملی که بر بستر شبکه IP پیاده سازی می شود، مخاطب می تواند مثلا از یک بانک فیلم، برنامه ای دلخواه را انتخاب و آن را در زمان مورد نظر خود، مشاهده و در واقع زمان تماشای برنامه مورد نظر خود را مدیریت کند.
همچنین این سرویس بستری جذاب برای ارائه سرویس های بازی، ویدئو، متن، عکس، فیلم، سرویس خبر و سینما، خدمات نوین مالی از جمله پرداخت قبوض و انتقال وجوه، پخش زنده برنامه های مذهبی و  فرهنگی همچون کنسرت و تئاتر و برنامه های نمایشگاه ها و… در فضای مجازی کشور است و گام مهمی در توسعه ماموریت رسانه ملی و بهره مندی مخاطبین از صوت و تصویر فراگیر به حساب می آید.

اپلیکیشن TVNET با قابلیت‌هایی مانند توقف و عقب کشیدن پخش برنامه‌های زنده، ضبط برنامه‌های زنده، طبقه‌بندی محتوا و کنترل دسترسی به آنها و… از طریق اینترنت و توسط تلویزیون های هوشمند یا گیرنده های ست تاپ باکس و سایر ابزار های متصل به شبکه به مشترکان ارایه دهد www.tvnet.ir
“تی وی نت تلویزیون شخصی شما”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *