نرم افزار فیلترینگ

میزان وابستگی به اینترنت و درجه تاثیر آن بر اقتصاد و امنيت ملى سازمانی و فردی، روز به روز در سراسر جهان در حال افزایش است، اما بهتر میدانید که معرفی اینترنت بعنوان مجموعه ای از میلیونها صفحه آموزنده و رایگان، و همچنین بستری توانمند در عرصه ارتباطات، چالشهایی را به همراه داشته، واقعیت آن است که یکی از مهمترین این چالشها افت کارآمدی کارکنان و بروز ناهنجاریهای اجتماعی ناشی از رؤیت تصاویر غیراخلاقیست که در صورت غفلت از آن، بشدت سازمانها را از سطح مطلوب بهره وری دور و عوارض مصیبت بار اجتماعی سنگینی را به جامعه تحمیل مینماید. از طرفی میدانیم که حجم و نرخ رشد چنین سایتهای غیراخلاقی خارج از تصور بوده و نمیتوان وظیفه مسدود نمودن این سایتها را به فیلترینگهای ملی واگذار نمود زیرا که اولا فیلترینگ ملی دارای دقت عملکرد پایین بوده و ثانیا ماهیتا ناچار است با تاخیر طولانی نسبت به مسدود کردن سایتهای مستهجن جدیدالظهور، اقدام نماید.

مجموعه شرکت نشر الکترونیک ایران با اتکا به سابقه طولانی خدمت در زمینه ICT تلاش نموده است تا با ارائه محصولی اختصاصی، به سهم خود گام کوچکی در جهت سالم سازی فضای سایبري بردارد.

از اينرو شرکت نشر الکترونيک ايران اين نرم‌افزار  را در دو بخش سازماني و خانگي توليد و ارائه کرده است که در ذيل مختصرا شرح داده شده‌اند:

فيلترينگ سازماني:

اين محصول با استفاده از فناوريهاي هوشمند متن و تصوير کليه صفحات وب که توسط کاربر فراخواني مي‌شوند را از حيث محتواي پورنوگرافي آناليز نموده و پس از تشخيص و طي مدتي کوتاه اقدام به مسدود سازي سايتهاي غير اخلاقي مينمايد. تفاوت اصلي اين محصول با ساير فيلترها ( فيلتر مخابرات) اولا در تمرکز آن بر روي داده هاي دريافتي به جاي روال متعارف بررسي داده‌هاي ارسالي است و ثانيا در آناليز هوشمند متن و تصوير است که در نوع خود کم نظير ميباشد. از مزاياي قابل ذکر ديگر اين محصول عدم تاثير آن بر روند و جريان اينترنت در سازمان مشتري است به نحوي که در صورت بروز هر نوع اشکال و ايراد سخت افزاري يا نرم افزاري احتمالي درمحصول مزبور، کوچکترين خدشه اي بر جريان اطلاعات وارد نخواهد شد.  همچنين اين محصول کوچکترين تاثيري بر روي سرعت انتقال اطلاعات شبکه سازماني ندارد.

فيلترينگ خانگي صدف:

اين محصول براي مسدودسازي صفحات وب از جهت محتواي مستهجن از فناوري هوشمند تصوير و متن استفاده مي‌نمايد. اين نرم‌افزار امکان کنترل دسترسي فرزندان به اينترنت توسط والدين را فراهم مي سازد. با استفاده از اين نرم‌افزار والدين مي‌توانند به راحتي براي اوقات مجاز و غيرمجاز دسترسي فرزندان خود به اينترنت برنامه‌ريزي کنند. همچنين نرم‌افزار مزبور از حيث نوع سايت‌ها و دسترسي به سايت‌هاي غير اخلاقي امکانات متنوع و سهل‌الوصولي را در اختيار والدين قرار مي‌دهد.